Panie Kowalski, oto ten, który pana zastąpił

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Korzenie

Panie Kowalski, oto ten, który pana zastąpił

Rzymian 3,9-31

 Istota sprawy

Zastępstwo ma miejsce wtedy, gdy jakaś osoba przejmuje odpowiedzialność lub wykonuje obowiązki innej osoby. W szkole zdarza się, że z powodu choroby pedagoga w zastępstwie uczy daną klasę inny nauczyciel. W sporcie mamy stosunkowo często do czynienia z sytuacją, kiedy kontuzjowanego zawodnika musi zastąpić gracz rezerwowy. W przypadku śmierci lub poważnej choroby głowy państwa, jego obowiązki przejmuje regent, wiceprezydent lub inny wysoki urzędnik. To, co jest prawdą w odniesieniu do edukacji, sportu i polityki, ma również zastosowanie w świecie duchowym. W wyniku grzechu, nasza więź z Bogiem została zerwana. Nie mamy prawa przebywać w obecności świętego Stwórcy wszechświata. Ciąży na nas wyrok skazujący. Naszą jedyną nadzieją jest ktoś, kto "wejdzie na naszą pozycję" i weźmie na siebie karę za nasze zło. Spotkajmy dziś tego, który zgodził się nas zastąpić...

 

 

 Odkrywanie drogi

1. Cztery kluczowe kwestie (Rzymian 3,9-31)

Aby dobrze zrozumieć, dlaczego potrzebujemy zastępcy, musimy przyjąć biblijną perspektywę na cztery kwestie: kondycja naszej natury, charakter Boga, nasza moralna potrzeba, Boże rozwiązanie tej potrzeby.

 

2. Trzy zasadnicze pytania

Kiedy rozważa się temat zbawienia, często pojawia się któreś z tych trzech pytań:

  • Czy istnieje ratunek dla pogrążonego w grzechu człowieka?
  • Czy naprawdę nie trzeba najpierw poprawić swojego postępowania?
  • Czy można utracić dar zbawienia?

 

3. Dwie możliwe reakcje

Skonfrontowani z prawdą o tym, że Jezus jest naszym zastępcą, możemy odpowiedzieć tylko na dwa sposoby - odrzucić Jego dar albo przyjąć go.

 

 


 Rozpoczynając podróż

  • Jak rozumiesz stwierdzenie, że "grzech to śmiertelna choroba"?
  • Jak rozumiesz ideę duchowego zastępstwa? Czy zgadzasz się z tym, że - w kwestii relacji z Bogiem - ty też potrzebujesz zastępcy?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright © 1973, 1974, 1980, 1982, 1987, 1988, 1990 & Message Mates copyright © 2008 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright © IFL-Polska 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide