Ciemna strona człowieka

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Korzenie

Ciemna strona człowieka

Rodzaju 6,5; Psalm 51,1-5

 Istota sprawy

Dzieje ludzkości są oplecione czarną wstęgą nieprawości. Zamiast być istotami, które krzewią na ziemi dobro, sprawiedliwość i ład, zanieczyściliśmy świat nieporządkiem, niepokojem i nienawiścią. Konflikty wojenne i najróżniejsze przejawy niesprawiedliwości są głównym wątkiem w ponurej historii naszej bytności na tej planecie. W herbie ludzkości widnieje miecz i krew. Nawet wielcy bohaterowie przeszłości - waleczni bojownicy o wolność, genialni artyści, pełni poświęcenia działacze społeczni - mają w swoich biografiach miejsca ciemne, wstydliwe. I tak, każde kolejne ludzkie istnienie staje się potwierdzeniem słów Apostoła Pawła: Nie ma sprawiedliwego, nawet jednego... Z jednym zadziwiającym wyjątkiem!

 

 

 Odkrywanie drogi

1. Nieprawość: definicja i objaśnienie (Rodzaju 6,5; Psalm 51,1-5)

Choć ludzie zostali stworzeni jako istoty moralnie czyste, człowiek upadł w grzech i stoczył się w bagno nieprawości. Oznacza to, że jego duch jest martwy, jego psychika jest skażona przez egoizm, a wola nieustannie dąży do niezależności od Stwórcy.

 

2. Ponura tendencja

Nawet wielkim bohaterom Biblii - Noemu, Mojżeszowi, Dawidowi, Piotrowi, Pawłowi - przytrafiały się momenty, w których wychodziła na wierzch ich ohydna, skażona egoizmem natura.

 

3. Zadziwiający wyjątek

Jezus Chrystus był jedynym człowiekiem w historii ludzkości, który żył konsekwentnie nienagannym życiem.

 

 


 Rozpoczynając podróż

  • Czy zgadzasz się z biblijną oceną kondycji ludzkości? Czy zgadzasz się z biblijną oceną twojej natury?
  • Jaka powinna być nasza reakcja na prawdę o całkowitym zepsuciu ludzkiej natury?
    • Czy jesteśmy skazani na bycie jej bezsilnymi ofiarami? Jak możemy wyzwolić się spod jej wpływu?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright © 1973, 1974, 1980, 1982, 1987, 1988, 1990 & Message Mates copyright © 2008 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright © IFL-Polska 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide