Nie zapomnij o rozwadze

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Korzenie

Nie zapomnij o rozwadze

Dzieje Apostolskie 17,11-12; 18,24-28; 1 Koryntian 1,10-12; 3 Jan 9-10

 Istota sprawy

W wielu miejscach w Piśmie Świętym znajdujemy ostrzeżenie, by wiedza ("nauka", "poznanie") nie stały się dla nas celem samym w sobie. Na przykład, pozbawiona miłości wiedza może prowadzić do pychy. Pozbawiona pokory, może skutkować osądzającą postawą. Pozbawiona mądrości, może przeistoczyć się w naiwny idealizm lub szkodliwy perfekcjonizm. Wiedza potrzebuje więc buforu - czegoś, co wprowadzi równowagę w nasze myślenie, da nam właściwą perspektywę, sprawi, że będzie to wiedza owocna, praktyczna. Prawdopodobnie najlepszym towarzyszem dla wiedzy jest rozwaga, zdrowy rozsądek. Zastanówmy się zatem wspólnie, w jaki sposób "doprawiać" nasze poznanie rozwagą.

 

 

 Odkrywanie drogi

1. Trzy krótkie definicje

Zanim rozpoczniemy, musimy uściślić, co rozumiemy pod pojęciem wiedza, rozwaga/rozsądek, równowaga.

 

2. Cztery przykłady z Pisma Świętego

Diotrefes (3 Jan 9-10) to przykład osoby, której brakowało rozwagi. Apollos (Dzieje 18,24-28) jest przykładem, że wiedzę da się połączyć z rozsądkiem. Kościół w Koryncie (1 Koryntian 1,10-12) to przykład wspólnoty, w której brakowało rozwagi. Wspólnota w Berei (Dzieje 17,11-12) jest jednak przykładem, że w kościele nie musi brakować rozsądku i zdolności rozeznania.

 


 Rozpoczynając podróż

Chuck Swindoll wspomina o 3 prawdach, które pomagają pielęgnować chrześcijańską rozwagę:

Żaden człowiek na ziemi nie posiada pełni poznania prawdy.
Żadna wspólnota nie powinna rościć sobie prawa do panowania nad twoim umysłem.
Żadna interpretacja Biblii nie jest automatycznie prawdziwa tylko dlatego, że propaguje ją duży kościół/denominacja lub znany kaznodzieja.

  • Czy zgadzasz się z tymi stwierdzeniami?
  • Które z nich dotyka w jakiś sposób twojej obecnej sytuacji?
    • Do jakich kroków inspiruje cię - w kontekście tej sytuacji - wykład Chucka?

     

    FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Logo IFL

Original outline copyright © 1973, 1974, 1980, 1982, 1987, 1988, 1990 & Message Mates copyright © 2008 Charles R. Swindoll, Inc. Copyright © IFL-Polska 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie tego materiału w celach komercyjnych jest nielegalne.

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide