Wybrany ten, który był nikim

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Dawid: Pasja i przeznaczenie

Wybrany ten, który był nikim

1 Księga Samuela 15,24-16,13

 Istota sprawy

Osamotnienie. Niezrozumienie. Monotonia. Twarda rzeczywistość. To były "narzędzia", których Bóg użył w kształtowaniu Dawida na przyszłego władcę Izraela.

Jako młodzieniec imał się raczej mało eksponowanych zajęć. Pasał trzodę swojego ojca - a pasterstwo zarezerwowane było dla najmłodszych członków rodziny lub najbiedniejszych członków lokalnej społeczności. Jednak już wtedy odznaczył się niezwykłą odwagą i pracowitością.

Jego wyróżniający się charakter został doceniony przez samego Boga. Dawid okazał się wierny w małych rzeczach... dlatego Bóg wybrał go do wielkich zadań.

Przyjrzyjmy się, w jaki sposób został powołany przez Boga do najważniejszej misji swojego życia.

 

 Odkrywanie drogi

1. Upadek Saula i jego konsekwencje (1 Księga Samuela 15,24-16,3)

Moralny regres króla Saula przyczynił się do destabilizacji całego narodu. Bóg jednak miał w zanadrzu plan B.

 

2. Boże zamysły versus ludzkie rozumowanie (1 Księga Samuela 16,4-10)

Samuel widział wśród synów Jessego kilku na pozór świetnych kandydatów na króla. Jednakże Bóg nie kieruje się w swym wyborze cechami zewnętrznymi, lecz przygląda się sercu człowieka. Ku zdziwieniu wszystkich to najmłodszy z synów Jessego, Dawid, został namaszczony na przyszłego władcę Izraela.

 

3. Bóg dostrzega tych, którzy są pomijani

Jesse nawet nie zamierzał wzywać swego najmłodszego syna, Dawida, na spotkanie z prorokiem. Jednakże Samuel właściwie rozeznał zamysł Boży i namaścił tego niepozornego młodzieńca na króla.

 

 Rozpoczynając podróż

  • Jak myślisz, jakie cechy charakteru Dawida sprawiły, że został on wybrany przez Boga na władcę Izraela?
  • Jakie inne postaci biblijne zostały powołane do wielkich zadań, mimo że nikt na nich nie stawiał?
  • Jakie są silne strony twojego charakteru? Co jest twoją słabością?
    • Nad jaką cechą charakteru chciałbyś szczególnie popracować w najbliższym miesiącu?
    • Kto lub co może ci w tym pomóc?

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide