Mężczyzna: gatunek zagrożony

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Czy pamiętacie te czasy, kiedy mężczyźni byli mężczyznami? Kiedy nie było problemu z odróżnieniem mężczyzny od kobiety? Kiedy mężczyźni wiedzieli, kim są, akceptowali to, kim są i nie mieli zamiaru wyrzekać się tego, kim są?

Czy pamiętacie te czasy, kiedy wśród panów toczyły się spory o to, kto potrafi wypchnąć więcej kilogramów na siłowni? A w tym samym czasie panie prowadziły dysputy o makijażu, biżuterii i modnych ciuchach?

Czy pamiętacie te czasy, kiedy to mężczyźni walczyli o serca kobiet? Kiedy nie straszne im były takie pojęcia jak: inicjatywa, odpowiedzialność, wierność? Kiedy nie było dla kobiet tak wielkim problemem znaleźć towarzysza życia o wysokiej kulturze osobistej, dojrzałym, męskim charakterze i otwartym, wrażliwym sercu?

strongmanMówię tu o mężczyznach, którzy są rozsądni, zdecydowani, odporni na przeciwności losu, wiedzą, dokąd zmierzają i wytrwale dążą do osiągnięcia wyznaczonych sobie celów. Mężczyznach odznaczających się zdrową pewnością siebie, a przede wszystkim głębokim zaufaniem do Boga. Mężczyznach, którzy nie boją się brać na siebie ról przywódczych i bezkompromisowo trwać przy wyznawanych wartościach - nawet kiedy oznacza to, że trzeba iść pod prąd.

Cech tych u mężczyzn nie wypatrują jedynie kobiety. Za takimi prawdziwymi bohaterami tęsknią również mali chłopcy i wkraczający w dorosłość nastolatkowie. Brak dobrych wzorców wśród młodego pokolenia przedstawicieli płci męskiej widać na każdym kroku. Desperacko potrzebujemy mężczyzn ucieleśniających cnoty pracowitości, sumienności i zaradności. Wyrozumiałych, ale stanowczych, cierpliwych, lecz zdecydowanych, kochających, a przy tym cieszących się niekłamanym moralnym autorytetem. Pokornych, ale i gotowych do przewodzenia w słusznej sprawie.

Od kilku dekad jesteśmy świadkami postępującego ataku na tak rozumianą męskość. Przykłady degradacji roli mężczyzny widać aż nazbyt dobrze w płodach współczesnej sztuki i w środkach masowego przekazu. Wystarczy zadać sobie pytanie: Kim są i co sobą reprezentują idole współczesnej młodzieży?

Już ponad 150 lat temu, modląc się o duchowe odrodzenie narodu amerykańskiego, Josiah Holland pisał: Boże, daj nam mężczyzn! Prawda jest jednak taka, że Bóg nie daje narodowi mężczyzn, lecz - dzieci, chłopców, młodzieńców, którzy jednak dopiero potrzebują się nauczyć, co to znaczy być mężczyzną. To jedyna droga do narodowej odnowy i pomyślności.

A wszystko zaczyna się w domu.

Mężczyźni, czy jesteście wzorem biblijnie pojętej męskości? Rodzice, czy wychowujecie swoich synów na odpowiedzialnych mężczyzn? Jeśli odpowiedź nie brzmi zdecydowanie TAK!, to gdzie leży problem? Co musi się zmienić?

Wyjęte z: Charles R. Swindoll, Day by Day with Charles Swindoll (Nashville: W Publishing Group, 2000). Copyright 2000 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Wiara w pracy

    Charles R. Swindoll

    Ponad jedną trzecią swojego dorosłego życia spędzimy w pracy. Dźwięk budzika o siódmej rano, korki o ósmej trzydzieści, sterta problemów do rozwiązania o dziewiątej trzydzieści, kawa o jedenastej, konflikt o czternastej, wymęczony powrót do domu o osiemnastej. A jutro - dokładnie ten sam scenariusz. Brzmi znajomo?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide