Wartości / Charakter

Krok po kroku

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Michael Woods

Don Bennett był na szczycie. Olbrzymie ranczo, wspaniała willa na wyspie Mercer, luksusowy domek w górach... I nagle wszystko się zmieniło. Wypadek na łodzi spowodował, że stracił prawą nogę, a gdy był szpitalu, jego firma rozpadła się.

Gdy powrócił do zdrowia, podjął decyzję, by zrobić coś, czego nigdy wcześniej się nie podjął: zdobyć Mount Rainier (4 392 metrów n.p.m.), jeden z wygasłych wulkanów w stanie Waszyngton.

Nadzieja w obliczu wątpliwości

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Robyn Roste

Czy kiedykolwiek miałeś okazję stanąć na szczycie wysokiej góry i tego samego dnia zejść do skrytej w zmierzchu doliny?

Sytuację taką możemy pojmować w sposób dosłowny lub przenośny, w sensie duchowym. Jeżeli doświadczyłeś duchowych wyżyn, to prawdopodobnie znasz również uczucia towarzyszące przechodzeniu przez duchową dolinę. Przeżycia tego typu są nieodłącznie powiązane z emocjami, takimi jak zniechęcenie czy lęk. Niekiedy przybierają nawet formę depresji.

Jak przebaczyć?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Fundacja IFL - Polska

Naśladowanie Jezusa Chrystusa wiąże się nierozerwalnie z kwestią przebaczania innym. Nie jesteśmy w stanie zaprzeczyć, że często doświadczamy w relacjach rozczarowania czy zranienia. Bez względu na to, czy to my zostaliśmy zranieni czy też to my wyrządziliśmy komuś krzywdę, fragment z Listu do Efezjan powinien być naszym drogowskazem:

Anuluj dług (Mateusz 18,21-22)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Wybaczam, ale... nigdy nie zapomnę.

Słyszymy to tak często, że zaczynamy to traktować ze wzruszeniem ramion, jako coś zupełnie naturalnego. Nie zaprzeczamy, że jest to pewien problem. Jednakże chyba nie do końca zdajemy sobie sprawę z jego tragicznych konsekwencji.

Pokora ma wybiórczą pamięć

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

"Zapominam o tym, co za mną." (Flp 3,13)

Apostoł Paweł nie był typem człowieka, który żyje przeszłością. Z jego słów przebija mocne przesłanie: "Pomijam własne osiągnięcia, a także wszelkie krzywdy, które zostały mi zadane... Nie chcę się nad tym rozwodzić." Takie podejście wymaga pokory, zwłaszcza, gdy zbadamy przeszłość apostoła:

7 zasad dobrego przywództwa

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Słysząc słowo "przywódca", większość z nas wyobraża sobie szefów firm, polityków czy wojskowych. Rzadko zakładamy, że może się to odnosić także do nas.

Prawda jest jednak taka, że każdy chrześcijanin jest powołany, by być liderem! Jesteśmy ambasadorami wszechmocnego Boga na tej ziemi. Jesteśmy zaangażowani w misję głoszenia Dobrej Nowiny o Chrystusie. Jesteśmy wezwani do aktywnego sprzeciwiania się złu i niesprawiedliwości w naszym otoczeniu.

Bitwa o prawość

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Muszę przyznać, że jestem ostatnio zaniepokojony sytuacją w naszym społeczeństwie. Mój niepokój dotyczy tematu prawości.

W naszym narodzie, jak i w Kościele obserwujemy szereg moralnych kompromisów, których konsekwencją jest osłabienie postawy prawości. Patrząc wstecz, dostrzegamy, że boom z lat 90-tych został zbudowany na grząskim fundamencie nieuczciwości i wyzysku. Jednakże kompromis o którym tu mowa, nie ogranicza się jedynie do chciwych prezesów korporacji bankowych czy skorumpowanych polityków. Zbyt często pozwalamy, by także w naszym codziennym życiu prawość traciła na wartości na rzecz doraźnych, osobistych korzyści.

Patrzeć ponad chmury (Nahum 1,3)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Na niebie zbierają się ciemne chmury. Wiemy, że rozpaczliwie potrzebujemy deszczu. Problem polega na tym, że te chmury deszczu nie przynoszą. Jesteśmy spragnieni odświeżenia. Spodziewamy się nadejścia chłodnej, kojącej bryzy. Deszcz jednak nie nadchodzi. Robi się tylko coraz bardziej ciemno i duszno.

Konflikty a Boża łaska (Filipian 4,1-9)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Terry Boyle

List Apostoła Pawła do Kościoła w Filippi przepełniony jest optymizmem, a radość jest jednym z jego głównych tematów, zaraz obok wytrwałości i nadziei. Znam wiele osób, dla których List do Filipian jest ulubioną księgą Biblii.

W takim kontekście nie spodziewalibyśmy się raczej wzmianki o kłótniach. A jednak, w rozdziale czwartym Paweł wymienia z imienia dwie kobiety, które sprzeczały się ze sobą z jakiegoś powodu.

Mądrość i niewysłany list

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Decyzje podejmowane w pośpiechu zwykle nie są dobre.

W chwili, gdy nasze emocje sięgają zenitu i poddajemy się frustracji, która w nas stopniowo narastała, mówimy lub robimy rzeczy, których potem żałujemy.

Zachęta: potrzebne od zaraz!

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Nie daje mi spokoju myśl, którą wypowiedział swego czasu Henry Drummond:

Iluż to synów marnotrawnych pozostaje z dala od Ojca z powodu odpychającej postawy tych, którzy utrzymują, iż są Jego dziećmi?1

Pozwól, że zidentyfikuję jedną z tych odpychających cech, tak popularnych w chrześcijańskich kręgach. Mam na myśli brak zachęty.

Dlaczego tak trudno jest przebaczyć?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Wayne Stiles

Czy chciałbyś być posiadaczem Bożego błogosławieństwa bez konieczności wyrzeczenia się urazy i goryczy?

Czy istnieje stopień krzywdy i zranienia, który zwalnia z potrzeby przebaczenia?

Człowiek według Bożego serca (2 Kronik 16,9)

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Gdy Bóg przygląda się ludziom w poszukiwaniu potencjalnych liderów, nie szuka aniołów w ludzkim ciele. Z całą pewnością nie poszukuje ludzi bezbłędnych i na wskroś idealnych. Szuka kobiet i mężczyzn takich jak Ty i ja. Zależy Mu na osobach, które przejawiają podobne cechy i wartości, które znalazł w Dawidzie, człowieku "według Jego serca" (zob. 1 Sm 13,14).

Ponad okoliczności

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Niewiele osób miało głębsze zrozumienie Bożej łaski niż Apostoł Paweł.

Nim spotkał na swojej drodze Chrystusa, żył jako fanatyczny faryzeusz, dopuszczając się brutalnych aktów przemocy względem chrześcijan. Dzięki łasce Bożej nawrócił się i stał się osobą niezwykle gorliwą w szerzeniu Dobrej Nowiny. Apostoł Paweł doszedł do miejsca, gdzie nie tylko chciał dzielić się obietnicą zbawienia, darowaną poganom, lecz postanowił także żyć pośród nich.

Zmieniając sposób myślenia, zmieniasz swoje życie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Colleen Swindoll Thompson

Czasem myślimy sobie, że szczęście w pewnym momencie po prostu pojawi się w naszym życiu. Przypuszczamy, że jeśli wydarzy się określona rzecz lub uda nam się uzyskać oczekiwany rezultat, wtedy szczęście zagości u nas na dobre.

Jeżeli jednak to, w co wierzymy, nie opiera się na prawdzie Słowa Bożego, napotykane przez nas wyzwania mogą wywrócić nasze życie do góry nogami. Jeśli to, czego oczekujemy, NIE dojdzie do skutku, możemy popaść w ogromne rozgoryczenie. Szczęście okaże się mrzonką.

Moje życie nie jest głównym wątkiem

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

David Carl

Każdy patrzy na życie z innej perspektywy.

Mam znajomego, który pojmuje swoje życie jako wielki zegar. Wszystkie możliwości czy zadania rozpatruje on pod kątem czasu, jaki musiałby im poświęcić. Inny przyjaciel lubi opisywać swoje życie jako wielką symfonię, w której natężenie dźwięku i dynamika wciąż się zmieniają.

Ja postrzegam swoje życie jako opowieść.

Pokój, który przewyższa umysł (Filipian 4,7)

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

Insight for Living - Pełnia Życia

Pokój.

Wystarczy wypowiedzieć to słowo, by niemal poczuć, jak nasze ciało się rozluźnia. Kiedy trwasz w pokoju, odczuwasz wewnętrzne przeświadczenie, że twoje życie biegnie odpowiednim torem, bez względu na okoliczności, których doświadczasz. Twój umysł odpoczywa. Twoje serce nie poddaje się lękom. Patrzysz na to, co dzieje się wokół, bez poczucia zamieszania czy zagubienia.

Niestety, zbyt często pokój w naszym życiu przebiera postać nieuchwytnego motyla. Za wszelką cenę próbujemy go złapać, ale on wciąż wydaje się być poza naszym zasięgiem.

Jak przezwyciężyć lęk?

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Insight for Living - Pełnia Życia

Pytanie: W zeszłym miesiącu wydawało mi się, że miałem atak serca. Mój puls był wysoki, dłonie spocone i oddychałem bardzo ciężko. Myślałem, że to już koniec. Udałem się do szpitala, gdzie powiedziano mi, że moje serce pracuje prawidłowo, a objawy te były atakiem paniki. Od czasu do czasu ta sytuacja powtarza się i znów ogarnia mnie ten dziwny, głęboki lęk. Myślę wtedy sobie, że teraz to już naprawdę musi być atak serca. Co mogę zrobić, aby zapanować nad tymi emocjami i myślami?

Możesz mieć wpływ

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Przytłaczające przeciwności losu łatwo mogą wprawić nas w zniechęcenie.

Z racji tego, iż tak wiele musi być zrobione, możemy łatwo stracić zapał i w ostatecznym rozrachunku nie zrobić nic. Z racji tego, iż tak wiele jest ludzi, do których potrzebujemy dotrzeć, łatwo jest zapomnieć, że Bóg chce nas użyć przede wszystkim wśród tych, którzy znajdują się w strefie naszego bezpośredniego wpływu.

Czy kiedykolwiek czułeś się w ten sposób? Ja tak.

W uścisku pożądania (Sędziów 16)

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Przeczytaj: Księga Sędziów 16

Samson był mocarzem, który miał jedną słabość: kobiety. Choć miał pobożnych rodziców, był poświęcony od urodzenia jako nazirejczyk oraz piastował ważne w Izraelu stanowisko sędziego, nigdy nie zdołał poskromić mocy pożądania. Wręcz przeciwnie. To pożądanie poskromiło jego.

Więcej artykułów…

Strona 1 z 3

pierwsza
poprzednia
1

Wyróżniony artykuł

  • Jak zacząć czytać Biblię?

    Insight for Living - Pełnia Życia

    Pytanie: Jestem osobą wierzącą od niedawna i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat Biblii. Posiadam stary egzemplarz, należący kiedyś do mojej babci, ale trudno jest mi zrozumieć język, jakim jest napisana. Od czego powinienem zacząć? Jak ją czytać?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide