Radzenie sobie z niepełnosprawnością brata/siostry

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Colleen Swindoll Thompson

Najczęstsze wyzwania stojące przed rodzeństwem niepełnosprawnego dziecka

Rodzeństwo niepełnosprawnego dziecka musi stawić czoła wielu wyzwaniom. Rodzice nie zawsze wiedzą, w jaki sposób mogą wspierać swoje (zdrowe) dzieci w tych zmaganiach.

Jak można pomóc takiej rodzinie?

Przyjrzyjmy się najpierw temu, z czym najczęściej mierzy się rodzeństwo osoby niepełnosprawnej:

jak radzi sobie1. Poczucie zaniedbania. W obliczu nakładów sił poświęcanych choremu/niepełnosprawnemu dziecku, rodzice zapominają często, że zdrowe rodzeństwo także potrzebuje czasu i uwagi.

2. Wycofanie. Gdy rodzice i opiekunowie medyczni nie informują w należyty sposób reszty rodzeństwa o diagnozie czy stanie zdrowia chorej siostry/brata, może to powodować poczucie dezorientacji i stopniowe wycofywanie się z życia rodzinnego.

3. Odizolowanie. Rówieśnicy dzieci posiadających niepełnosprawnego brata czy siostrę nie rozumieją trudności i ograniczeń, jakie się z tym wiążą. Z tego względu zdarza się, iż rodzeństwo chorego dziecka spędza więcej czasu w domu niż z rówieśnikami.

4. Martwienie się. Rodzeństwo martwi się długoterminowymi potrzebami i problemami całej rodziny: Czy uda się w tym roku wyjechać na wakacje? Kto będzie się nami opiekował, gdy rodzice pojadą na dłuższą rehabilitację brata/siostry lub do szpitala? Czy rodzicom starczy środków na opłacenie drogiego leczenia? Warto poruszać z nimi tematy, które ich nurtują i tworzyć przestrzeń na zadawanie pytań.

5. Strach. Jeżeli niepełnosprawność brata/siostry wydarzyła się za sprawą wypadku lub szybko postępującej choroby, rodzeństwo niekiedy ma trudność z dalszym normalnym kontynuowaniem relacji. Nie wiedzą, w jaki sposób się zachowywać, o czym rozmawiać, jak reagować na określone sytuacje. Zastanawiają się też czasem, czy choroba może być "zaraźliwa" i w przyszłości dosięgnąć również ich.

6. Niezdrowa presja. Zdarza się, że rodzeństwo niepełnosprawnego dziecka czuje presję ciągłego osiągania doskonałych wyników w szkole, na dodatkowych zajęciach, w sporcie, itp.

7. Chowanie urazy. W wyniku niedostatecznej ilości poświęcanego im czasu, rodzeństwo może chować urazę w stosunku do chorego dziecka.

8. Poczucie winy. Niekiedy rodzeństwo przejawia poczucie winy, korzystając z rzeczy, z których niepełnosprawny brat/siostra nigdy nie będzie w stanie.

9. Gniew. Może pojawiać się w sytuacji, gdy niepełnosprawny brat lub siostra jest zwolniony z jakichkolwiek obowiązków w domu lub szkole, nie podlega żadnej dyscyplinie, itp.

10. Sprawy długoterminowe. Zdarza się, że rodzeństwo w swoim dalszym dorosłym życiu zmaga się z poczuciem nadmiernej odpowiedzialności, zranieniami emocjonalnymi, problemami z tożsamością, żalem, urazą.

Jak można pomóc dziecku, które ma niepełnosprawnego brata/siostrę

Bez wątpienia trudna sytuacja, w której znalazła się rodzina, ma ogromny wpływ na to, jak czuje się rodzeństwo chorego dziecka. Dzieci takie często zmagają się z poczuciem odrzucenia. Są także obciążone dodatkowymi obowiązkami, wyrzeczeniami, które nie zawsze są dla nich łatwe do zaakceptowania.

Poniżej proponuję 10 prostych sposobów, jak można je wspierać:

1. Wysłuchaj ich bez krytykowania, osądzania, wytykania egoizmu oraz moralizowania.

2. Uczestnicz w przedstawieniach, w których występują, czy w wydarzeniach sportowych, w których biorą udział.

3. Pomóż im w wyzwaniach związanych z transportem (dojazd na kółka zainteresowań, dodatkowe zajęcia, itp.).

4. Zabierz je do kina, centrum handlowego, na basen, itp.

5. Zainteresuj się tym, jakie mają hobby. Weź udział w zajęciach z nim związanych.

6. Pytaj rodziców, jak ma się rodzeństwo niepełnosprawnego dziecka.

7. Świętuj ich osiągnięcia w szkole.

8. Wysyłaj im miłe, życzliwe wiadomości.

9. Zaoferuj im pomoc przy lekcjach czy szkolnych projektach.

10. Baw się z nimi: zagraj w planszówkę, zapytaj o ulubione zabawki, poproś o namalowanie czegoś farbami, obejrzyj z nimi kreskówkę, itp.  

 

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

 • Narodzenie Chrystusa: szeroka perspektywa

  Charles R. Swindoll

  Jeśli masz choćby najogólniejszą wiedzę na temat narodzin Jezusa Chrystusa, to najlepiej... o wszystkim zapomnij i rozpocznij wszystko od nowa!

  Przez wieki historia narodzenia Jezusa została tak bardzo upiększona i ubarwiona, że przypomina raczej romans made in Hollywood. Powtarza się tę wyidealizowaną bożonarodzeniową opowieść co roku, utrwalając w naszych umysłach sentymentalne sceny rodem z sielanki.

  A jak było naprawdę?

  Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide