Dziadkowie

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Charles R. Swindoll

Czyż Bóg nie jest dobry? Pokolenie za pokoleniem dostarcza ludzkości świeżą dawkę rodzinnego ciepła i bezinteresownej troski pod postacią... naszych babć i dziadków.

W razie gdyby wszyscy stali się zbyt zajęci, by razem z tobą zatrzymać się i zachwycić pięknem kwiatów albo pracowitością mrówek, dziadkowie niezawodnie staną u twego boku.

Zbyt wiele popełnili w swoim życiu błędów, by teraz wymagać od innych perfekcjonizmu. Ich znakiem firmowym jest życzliwość i łaska. W ich sercach ukryte są spore pokłady praktycznej życiowej mądrości, ale przekazują ją przykładem, nie - wykładem.

Ich więź z Bogiem jest głęboka, ich wiara - silna doświadczeniami, z którymi im przyszło się zmierzyć. Jezus jest ich Panem... Pasterzem... Przyjacielem...

dziadek i wnukSą jak potężne, majestatyczne drzewa, które przynoszą podróżnym cień i dodają piękna krajobrazowi.

Nie przejmują się, jeśli nie są na pierwszym planie. Po prostu są z tobą, gotowi, by towarzyszyć, wesprzeć. Nawet jeśli nie dzieje się nic wyjątkowego, nawet jeśli jest to tylko kolejny zwykły dzień...

Chuck, zapyta ktoś, skąd u ciebie ten nagły przypływ sentymentalizmu?

Cóż, nie tak dawno w moim życiu rozpoczął się nowy rozdział. Przyszło mi wcielić się w kolejną życiową rolę. Powoli dociera do mnie, że podczas gdy moje pozostałe role będą tracić na znaczeniu, ta będzie coraz ważniejsza. Na świat przyszedł Ryan Thomas, pierwsze dziecko naszego najstarszego syna. Zostałem dziadkiem.

Czuję się tak, jakbym otrzymał nową szansę. Tym razem nie muszę już nikomu nic udowadniać. Nie muszę się spinać, by być perfekcyjnym tatą. Mogę po prostu być fajnym dziadkiem. Mam znów kogoś - małą, kochaną istotę - której mogę ofiarować swój czas i miłość. Tak, wiem, to bardziej rola drugoplanowa, będę wchodził do gry bardziej okazjonalnie i dyskretnie, ale... i tak jestem niesamowicie podekscytowany.

Pamiętam, jak krótko po narodzeniu naszego pierwszego dziecka, przeczytałem słowa modlitwy generała Douglasa MacArthura, zatytułowanej "Modlitwa ojca". To piękny, krótki tekst, w którym starzejący się mąż stanu powierza pod opiekę Boga swojego syna. Prosi Stwórcę, by uczynił z jego dziecka osobę o silnym charakterze i pokornym sercu, by jego syn wyrósł na odważnego i wpływowego, ale jednocześnie skromnego i życzliwego człowieka. Końcowe słowa modlitwy wzruszyły mnie niemal do łez. Wyrażając ufność, że Bóg wysłucha tej prośby, z wiarą dodaje: "I wtedy ja, jego ojciec, będę mógł wyszeptać: Nie żyłem na darmo!"

Dziś, ze łzami w oczach, podobnie przynoszę Bogu w modlitwie mojego wnuka. Modlę się o ciebie, mały Ryanie, tak jak kiedyś modliłem się o twojego tatę. A łzy? Cóż, będziesz musiał się do nich przyzwyczaić, mój mały przyjacielu.

Tak to już z nami, dziadkami, bywa...

Na podstawie: "Grandparenting" w: Come before Winter... and Share My Hope, Copyright 1985 Charles R. Swindoll, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

 • Narodzenie Chrystusa: szeroka perspektywa

  Charles R. Swindoll

  Jeśli masz choćby najogólniejszą wiedzę na temat narodzin Jezusa Chrystusa, to najlepiej... o wszystkim zapomnij i rozpocznij wszystko od nowa!

  Przez wieki historia narodzenia Jezusa została tak bardzo upiększona i ubarwiona, że przypomina raczej romans made in Hollywood. Powtarza się tę wyidealizowaną bożonarodzeniową opowieść co roku, utrwalając w naszych umysłach sentymentalne sceny rodem z sielanki.

  A jak było naprawdę?

  Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide