Czego uczę się od moich nastolatków

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Colleen Swindoll Thompson

Nastolatki to unikalny gatunek. Potrafią wpisać na komórce 400 słów na sekundę, ale nie są w stanie wypowiadać się pełnymi zdaniami. Pamiętają 800 adresów mailowych, ale walczą ze sklerozą, gdy idzie o obowiązki domowe. Starcza im energii na całonocne rozmowy z przyjaciółmi, ale padają ze zmęczenia po 2 minutach odkurzania salonu.

nastolatkiMam czwórkę nastolatków. Cztery nastolatki, których buzującymi hormonami można by obdzielić co najmniej dwa razy tyle osób. Zresztą ich bliźniacze "ja" - to o upartym, zbuntowanym charakterze - gości w naszym domu regularnie. Pojawia się zawsze wtedy, gdy trzeba zrobić coś, co wymaga ogromnego nakładu energii, na przykład utrzymać kontakt wzrokowy ze strofującą cię matką. No więc razem z ich niesfornymi sobowtórami, mam na głowie w sumie ósemkę nastolatków. :)

Ale to nie wszystko. Jonatan, mój chory na autyzm syn, młodszy braciszek moich nastolatków, wymaga tyle uwagi co ośmiu nastolatków razem wziętych (tak twierdzi nasz neurolog, a moje doświadczenie to potwierdza). Wobec tego - podliczam w głowie - nasza rodzina liczy nie 7 a 18 osób! Nie wspominając o dwóch olbrzymich psach i nadpobudliwej papudze.

Żarty żartami, a prawda jest taka, że jestem z moich nastolatków bardzo dumna. Są niesamowicie zdeterminowani i odważni. Biorą życie takie, jakie jest. Dobrze radzą sobie z  trudnościami, umieją żyć ze smutkiem, zakłopotaniem - emocjami towarzyszącymi rodzinom, w której ktoś cierpi na autyzm. Szanują swojego chorego brata i okazują mu troskę. Dzielimy się nawzajem naszymi zmaganiami i pytaniami.

Wiele się uczę od moich nastolatków, Uświadamiają mi, między innymi, w jaki sposób ja czasem (często?) podchodzę do relacji z Bogiem - moim Ojcem. Mi też z trudem przychodzi posłuszeństwo i radosne zaangażowanie w rzeczy, o które mnie Bóg prosi. Tym bardziej podziwiam Bożą cierpliwość w stosunku do mnie. Chciałabym być tak łaskawa i wspierająca wobec moich nastolatków, jak Ojciec w niebie wobec mnie.

Wiem, że Jego nie zniechęcają moje gorsze dni. On nie złości się, jeśli coś zawalę. Nie obraża się, jeśli zasnę ze zmęczenia w połowie mojego porannego czasu modlitwy. Nie waha się przypomnieć mi delikatnie o swojej woli, kiedy ja próbuję sobie wmówić, że moje pomysły na życie są najmądrzejsze.

On zna moje zmagania, słyszy mój płacz, rozumie mój ból. On zapłacił za moje winy i przebaczył moje grzechy. Kiedy moje życie dobiegnie końca, wiem, ze zabierze mnie do miejsca, gdzie nie będzie już więcej choroby ani smutku.

Jestem wdzięczna za to, czego uczy mnie w ostatnim czasie mój Stwórca. Szczególnie za to, czego uczy mnie przez moje kochane nastolatki.

Copyright 2011 Insight for Living, Inc.

FacebookFacebookGoogleShareGoogleShareTwitterTwitter

Wyróżniony artykuł

  • Wiara w pracy

    Charles R. Swindoll

    Ponad jedną trzecią swojego dorosłego życia spędzimy w pracy. Dźwięk budzika o siódmej rano, korki o ósmej trzydzieści, sterta problemów do rozwiązania o dziewiątej trzydzieści, kawa o jedenastej, konflikt o czternastej, wymęczony powrót do domu o osiemnastej. A jutro - dokładnie ten sam scenariusz. Brzmi znajomo?

    Czytaj dalej...

Chuck Swindoll

chuck 1 300Biblista i nauczyciel Słowa Bożego, radiowy kaznodzieja Insight for Living, Chuck Swindoll, poświęcił swoje życie nauczaniu Bożego Słowa. Robi to w prosty i przejrzysty dla słuchacza sposób, podając praktyczne dla współczesnego odbiorcy lekcje Bożej łaski.

Jest pastorem z powołania i pasji. Służył w kilku stanach w USA: w Massachusetts, Kalifornii, a obecnie w Teksasie. Jest proboszczem w Stonebriar Community Church we Frisco, koło Dallas. Słuchany jest jednak daleko poza granicami swojej miejscowości.

Tylko w USA jego wykłady nadaje ponad 1500 radiostacji. Ponadto regularnie emitowane są audycje z rozważaniami pastora Swindolla w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także w języku hiszpańskim i portugalskim (w Ameryce Płd.), arabskim (w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie), chińskim (mandaryńskim), indonezyjskim, rosyjskim, rumuńskim, a od 2011 roku także po polsku.

Chuck Swindoll jest również autorem ponad 90 książek. Był rektorem Seminarium Teologicznego w Dallas, uznanej na całym świecie uczelni teologicznej. Obecnie jest jej kanclerzem.

Chuck w liczbach

IFL POLSKA App

Wypróbuj naszą aplikację mobilną:

promoslide